Világszerte egyre több az elhízott kutya, egészen pontosan az 1970-es években a kutyák “csak” 6-12%-át, míg napjainkban már 25-40%-át érinti!
Az elhízásról nem elég csak beszélni, cselekednünk is kell!
Miért?
Mert az elhízás betegség. Nem csak rontja kedvencünk életminőségét és növeli a túlsúlyból fakadó megbetegedések kialakulásának valószínűségét, de több évet is lefaraghat kutyusunk várható élettartamából!
Milyen egészségügyi kockázatai vannak az elhízásnak?
Fizikai aktivitás csökkenése
Ördögi kör, az elhízott kutya kevesebbet mozog, amitől még kövérebb lesz… Pedig már 10%-os testsúlycsökkenés következtében nő a fizikai aktivitásra való hajlandóság!
Szív és légzőrendszer
A zsírtöbblet miatt romlik a tüdőkapacitás, a rekeszizomra nagyobb munkavégzés hárul.
Csökken a hőtűrés
Következtében állandósul a kellemetlen közérzet, amitől még kevésbé akar mozogni.
Ortopédiai veszélyek
Kövér, emiatt az ízületei fokozott terhelésnek vannak kitéve, ami egyenes út az ízületi gyulladáshoz. (Ami szinte minimális, 11%-os testsúlycsökkenéssel már enyhíthető!)
Cukorbetegség
A cukorbeteg kutyák többsége túlsúlyos, és szervezetükben nehéz fenntartani a vércukor megfelelő szintjét.
Egyéb
Fokozott műtéti és altatási kockázat.
Na de miért hízik el?
Pozitív energiamérleg
Az elhízás leggyakoribb oka a túl sok evés - kevés mozgás együttese.
Ha mi is gyakran adunk neki a saját ennivalónkból, lépten-nyomon jutalomfalattal ajándékozzuk meg, olcsó és rossz minőségű kutyaeledellel etetjük, és még a vendégek is rendszeresen megszánják egy-egy finom falattal, gondoljuk végig, hogy biztosan ezzel szerzünk-e örömet neki!
Genetika
Elhízásra hajlamos kutyafajták: Retriever, Beagle, Basset Hound, Cocker spániel, tacskó, skót juhászkutya, német juhász és terrier.
Ivartalanítás
Egy ivartalanított kutya könnyebben hízik el, hiszen a fajfenntartási ösztön megszüntetésével automatikusan csökken a mozgásigénye.
Gyógyszeres kezelés
Bizonyos gyógyszerek is eredményezhetnek súlygyarapodást: progeszteronok, kortikoszteroidok, görcsoldó gyógyszerek.
Mit tegyél, ha már túlsúlyos?
Diéta + testmozgás
A megelőzés mindig könnyebb, mint a tűzoltás! De ha korábban nem figyeltünk kellőképp, akkor sincs még veszve semmi, megfelelő diétával és mozgással a legtöbb, elhízásból fakadó betegség kialakulásának esélye csökkenthető! Fontos, hogy ne kampányszerű kúrára fogjuk a kutyust, mert az semmi jóra nem vezet, a cél a tartós és hosszútávú életmód-váltás!