Mit tegyél, miután hazavitted a menhelyről a kutyust? Mit kell máshogy csinálni, mint egy tenyésztőtől vett, megfelelően szocializált kutyus esetében?
Kiközösítés
Nem hangzik túl jól, de szükséges és csak egy napig tart! Miután hazavittük, nem szabad abba a hibába esnünk, hogy sajnáljuk, kényeztetjük, agyon simogatjuk. Bírjuk ki, hogy nem simogatjuk, nem szólunk hozzá. Egyrészt a kis szerencsétlen halálra van rémülve az új hely, új szagok és ingerek kavalkádjában. Előbb hagyni kell neki, hogy megszokja az új környezetét, ez pedig neki úgy a legegyszerűbb, ha békén hagyjuk. Másrészt a legtöbb mentett kutya nincs hozzászokva a szeretethez, nem találkozott még olyan kézzel, ami nem fájdalmat okoz, hanem simogat vagy enni ad. Hagyjuk, hogy megnyugodjon, és megértse, hogy itt biztonságban van és senki nem fogja bántani. Harmadrészt azért, mert így hamar megtanulja, hogy hol a helye az új családban. Ha rögtön kényeztetni kezdjük, pillanatok alatt a fejünkre nőhet, az agyon ajnározás nem kívánatos viselkedési problémákhoz vezet a későbbiekben.
Állatorvos + mikrochip
Miután eltelt néhány nap, a kutyus megbarátkozott velünk, az új otthonával és feloldódott, akkor érdemes állatorvoshoz vinni egy egyszerű állapotfelmérésre. Itt minden szükséges információt meg fogunk kapni az oltásokról, mikrochipről, féreghajtásról, stb. Nagyon fontos a mikrochip adatainak módosítása! Ez egy teljesen ingyenes folyamat, ha a kutyust már regisztrálták a Petvedata rendszerében.
Ki a főnök
Mindegy, hogy félénk vagy domináns kutyust vettünk magunkhoz, nagyon fontos, hogy az első pillanattól kezdve tisztában legyen azzal, hogy ki a főnök.
Félős kutyánál a legfontosabb a határozott fellépés, a következetesség, és a kezdeti időszakban a közömbösség. Így megérti, hogy új “falkájának” vezetője határozott, és ha látja, hogy mi nem félünk, akkor ő sem fog. A kényeztetés és engedékenység csak még jobban elbizonytalanítja, nem fogja magát biztonságban érezni az új családban.
Domináns kutyánál egyetlen pillanatra sem lankadhatunk, mert ha érzi rajtunk a bizonytalanságot, gyengeséget, akkor át akarja majd venni az alfahím szerepét, és engedetlenné, sőt, agresszívvá is válhat velünk szemben. Mutassuk meg neki, hogy mi vagyunk a Főnök, mi döntjük el, hogy mikor van reggeli- vagy vacsoraidő, mikor megyünk sétálni, mit szabad megtennie a lakásban és mit nem.